Kraft Yaşetturuz
, Gastronomi - Pablo Bira - Kraft Yaşetturuz

GASTRONOMİ

PABLO BİRA GASTRONOMİ

Pablo Bira - Kraft Yaşetturuz

Bira ve yemek kombinasyonu, gastronomik zevkler için sonsuz olanaklar sunar. Avrupa çapında giderek daha fazla sayıda lider restoran, menülerine daha fazla bira seçeneği ekliyor. Hatta bazıları, yiyecek seçimlerini tamamlamak için biranın potansiyeli konusunda farkındalığı teşvik etmek için özel bira ve mutfak etkinlikleri ve tadım menüleri düzenlemekte. Ayrıca, seçkin mekanlardaki uzman şarap garsonları, müşterilerin gastronomik deneyimlerini geliştirmek için mükemmel birayı seçmelerine yardımcı olur. Aromalar, tatlar ve renklerle oynayarak sınırsız, benzersiz kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.

Mükemmel eşleşmeyi keşfetmek

Soğuk, ferahlatıcı Pilsner bira, deniz ürünlerinin hassas tatlarını ve dokularını ve ayrıca tavuk, somon ve salata gibi daha hafif yaz yemeklerini mükemmel bir şekilde tamamlar. Doğası gereği, biralar birçok farklı yemek türüyle kolayca eşleştirilir. Biradaki karbonatlaşma, daha yüksek yağ içeriğine sahip gıdaların zenginliğini kesmek için mükemmeldir. Daha zengin yiyeceklerle daha koyu biralar seçilebilir. İngiliz soluk ale gibi biraz daha fazla gövdeye sahip bir bira, ideal olarak Cheddar gibi olgun peynirlerle eşleştirilir.

Weiss Beer'deki narenciye notaları balık yemekleriyle lezzetli bir şekilde birleşiyor.
Çoğumuz biranın Hint, Tay, Meksika gibi baharatlar açısından zengin uluslararası mutfaklarla tam bir uyum içinde olduğunu biliriz. Soğutmak ve yenilemek ve baharatların yakıcı hissine karşı koymak için tam da ihtiyacınız olan şey bu.
Koyu, ağır tatlar, güveç, ördek veya tütsülenmiş sosis gibi güçlü etli yemeklerle iyi uyum sağlar. Ancak Ipa ve Satsuma istiridye ile eşleştirme geleneği var. İstiridyelerin tuzlu tadı ve biranın tatlı maltısı olağanüstü bir tat deneyimi sunar.
Meyve biraları oldukça çok yönlüdür. Salataları, yumuşak beyaz peynirleri ve tatlı ve ekşi yemekleri tamamlarlar.